fbpx

Лікування тонзиліту гострої та хронічної форми у Рівному

24 трав.

Тонзиліт – це запалення ділянок лімфоїдної тканини (мигдаликів), розташованих на задній стінці глотки. Вони захищають організм від проникнення потенційно небезпечних вірусів чи бактерій, але у деяких випадках можуть інфікуватися.

Типи тонзиліту (гострий та хронічний)

Існують два типи захворювання: гострий та хронічний тонзиліт, що дещо відрізняються за симптомами та лікуванням. У першому випадку ознаки інфекції зникають протягом 7-10 днів. При хронічному перебігу збудники зберігаються у тканинах мигдаликів, викликаючи періодичні загострення. Лікування хронічного тонзиліту – складне завдання, з яким можуть впоратися лише досвідчені лікарі-отоларингологи. Таке захворювання потребує комплексної терапії, а в деяких випадках – хірургічного втручання. На тонзиліт частіше хворіють діти, але він може розвинутися у людей будь-якого віку.

Симптоми тонзиліту

Ознаки тонзиліту залежать від його форми та протікання. При простій формі спостерігаються лише місцеві симптоми. Токсико-алергічний варіант супроводжується поразкою як мигдаликів, так і внутрішніх органів. Лікування такої форми хронічного тонзиліту має починатися якомога раніше.

Можливі симптоми тонзиліту:

 • біль у горлі, дискомфорт при ковтанні, у маленьких дітей можлива відмова від їжі;
 • ознаки інтоксикації – лихоманка, біль голови, слабкість;
 • почервоніння, набряк мигдалин, поява на них білого нальоту чи гнійних пробок;
 • захриплість голосу, кашель, неприємний запах з рота;
 • біль у животі, нудота та блювання;
 • збільшення та болючість шийних лімфовузлів;
 • нежить, почервоніння очей, біль у вусі.

З появою перших симптомів тонзиліту необхідно звернутися до лікаря, оскільки це захворювання може перейти в хронічну форму або спричинити ускладнення з боку внутрішніх органів.

Причини тонзиліту

Тонзиліт – інфекційне захворювання. Його можуть викликати різні види вірусів:

 • аденовірус, ентеровірус, віруси грипу та парагрипу;
 • вірус Епштейн-Барра, цитомегаловірусна інфекція;
 • збудники кору, простого герпесу та інші.

Бактеріальний тонзиліт найчастіше викликається стрептококами. Його також можуть викликати стафілококи, гонококи, коринебактерії дифтерії, анаеробна флора, спірохети. У маленьких дітей іноді трапляється кандидозна ангіна. У розвитку хвороби беруть участь і фактори, що знижують загальну опірність організму: переохолодження, недостатнє харчування, тривала емоційна напруга тощо. Лікування тонзиліту залежить від його причин. Для визначення збудника потрібне своєчасне звернення до лікаря.

Види лікування тонзиліту

Терапія гострого тонзиліту проводиться з огляду на його причину. При бактеріальній ангіні призначаються антибіотики. Застосовуються протизапальні, жарознижувальні, знеболювальні засоби, полоскання горла розчинами антисептиків. Лікування хронічного тонзиліту включає зовнішню терапію, промивання мигдаликів, фізіотерапію, хірургічне втручання.

Лікування тонзиліту в домашніх умовах

У період ремісії захворювання для механічного видалення збудників та підвищення реактивності організму можна використовувати такі засоби:

 • нанесення на мигдалики суміші із соку алое (1 частина) та меду (3 частини);
 • полоскання горла настоями лікарських трав (ромашки, деревію, звіробою, липового кольору, часнику, евкаліпта);
 • застосування прополісу у вигляді шматочків або прийом внутрішньо розчину прополісу в теплому молоці.

Медикаментозне лікування тонзиліту

Консервативна терапія призначається при гострому тонзиліті (ангіні), загостренні хронічного процесу. Призначаються антибактеріальні препарати та симптоматичні засоби. У період ремісії 2-3 рази на рік показані курси промивання мигдалин тривалістю по 10 днів. Лакуни промивають розчинами антисептиків та імуностимуляторів: інтерферону, левамізолу, лізоциму та інших. Після промивання поверхню мигдалин обробляють розчином люголя або колларголом. Використовується курсове опромінення гелій-неоновим лазером або низькоінтенсивним червоним некогерентним світлом, УФО, ультразвукова терапія, УВЧ та інші фізіотерапевтичні методики. Таке лікування не може повністю позбавити пацієнта тонзиліту. Воно допомагає лише знизити частоту загострень та зменшити ризик ускладнень хвороби. При неефективності консервативних методів протягом 1-2 років показано хірургічне втручання.

Операції при тонзиліті

Якщо консервативне лікування недостатньо ефективне, а також при ІІ ступені тяжкості токсико-алергічної форми необхідно видалення уражених мигдаликів. Втручання усуває джерело хронічної інфекції, що дозволяє швидше усунути патологію внутрішніх органів. Видалення мигдаликів проводиться за класичною методикою (тонзилектомія), а також з використанням гольмієвого лазера.

Переваги традиційної тонзилектомії:

 • можливе використання загальної анестезії, що допомагає ефективно виконати операцію у дітей, а також у дорослих із посиленим блювотним рефлексом;
 • наркоз дає можливість провести операцію у хворих із супутньою гіпертонією.

В інших випадках лазерна методика має безперечні переваги для пацієнта. Плюси лазерної тонзилектомії:

 • відсутність кровотечі, яка негативно позначається на стані внутрішніх органів;
 • відсутність ризику інфікування післяопераційної області та необхідності призначення у післяопераційному періоді антибіотиків;
 • дуже низька ймовірність післяопераційних ускладнень;
 • можливість виконання у амбулаторних умовах під місцевою анестезією;
 • мінімальна тривалість операції та короткий відновлювальний період після неї;
 • висока ефективність, низька травматичність, відсутність больового синдрому.

Записатися на консультацію з лікування тонзиліту у медичний центр імені Тарасюка у Рівному

У нашому медичному центрі здійснюються всі види лікування тонзиліту. Звернувшись до нас, кожен пацієнт отримує консультацію досвідченого лікаря та лікування на сучасному обладнанні, що дає можливість швидко і повністю позбутися хронічного тонзиліту. Усі співробітники нашого центру пройшли спеціальну підготовку, що забезпечує чудові результати хірургічного втручання. Для запису на консультацію подзвоніть нам за номером +380 (98) 610-84-61 або ж заповніть форму нижче: наші консультанти наберуть вас і дадуть відповіді на всі запитання.


Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я
Copyright © 2022 Медичний центр ТОВ "Медичний центр лікаря Тарасюка".
Ліц. МОЗ України №627 від 02.04.2021 року; Ліц. МОЗ України АА, №367933 від 19.09.2007 р.